Metoda magnetyczno-proszkowa – nieniszczące badanie złączy spawanych
Jakość złączy spawanych ma ogromne znaczenie dla trwałości konstrukcji. W miejscu łączenia najczęściej dochodzi do osłabienia elementu, a ryzyko popełnienia błędu
w czasie spawania jest bardzo duże. Dlatego tę część konstrukcji poddaje się szczególnej kontroli, wykorzystując do tego między innymi badania magnetyczno-proszkowe MT. Jest to metoda MT, a badanie prowadzi się, wykorzystując fale elektromagnetyczne. Odpowiednio dobrany proszek pozwala na wizualną prezentację wyników badania.
Badanie magnetyczne MT złączy spawanych jest zaliczane do nieniszczących metod kontroli jakości. Nie ma tu ryzyka uszkodzenia spoiny i łączonych elementów. Fale elektromagnetyczne nie wpływają na zmianę właściwości materiału, a proszek jest łatwy do usunięcia po zakończeniu badania. Metoda magnetyczno – proszkowa MT jest stosowana na gotowych złączach spawanych obiektów przemysłowych, konstrukcjach technicznych, a nawet środkach transportu.
Prawidłowo wykonane badanie magnetyczno – proszkowe MT jest w stanie z dużą dokładnością wykryć niezgodności. Jednak do prawidłowego przeprowadzenia badania MT potrzebny jest doświadczony zespół osób i odpowiedni do tego sprzęt. W Technic-Control Laboratorium Badań Nieniszczących dysponujemy takimi osobami, dzięki temu posiadamy wysoką pozycję wśród liderów rynku krajowego. Jeśli potrzebujesz dokładnych i sumiennie przeprowadzonych badań nieniszczących, skontaktuj się z naszym biurem obsługi klienta Technic-Control Laboratorium Badań Nieniszczących.
Zakres stosowania i cechy badania magnetyczno-proszkowego
Badania magnetyczno-proszkowe to bardzo dokładna metoda wykrywania nieciągłości w elementach ferromagnetycznych. Czułość tej metody określana jest przez podanie wymiarów nieciągłości, jakie można wychwycić niniejszą metodą. Pole magnetyczne jest w stanie wskazać na nieciągłość o głębokości 0,05 mm i szerokości jedynie 0,001 mm. To stawia ją wśród najdokładniejszych technik nieniszczących.
Badania magnetyczno-proszkowe MT należą do metod, które określa wszystkie niezgodności w strukturze materiału. W przypadku złączy spawanych można określić nieciągłości i pęknięcia. Ta metoda pozwala też na wykrycie pęcherzy powietrza wewnątrz odlewów i wyrobów metalurgicznych. W każdym z tych przypadków powstaje nieco inne zaburzenie pola, a zatem układ proszku magnetycznego będzie inny. Specjaliści szybko ocenią rodzaj wady i jej powierzchnię.
Sposób przyprowadzenia badania magnetyczno-proszkowego MT
Do badania magnetyczno-proszkowego MT wykorzystuje się białą farbę podkładową, którą nakłada się na badane złącze spawane. To ona będzie stanowiła tło dla aplikowanego proszku. Proszek magnetyczny może być kolorowy lub fluorescencyjny. W tej drugiej metodzie badanie cechuje się nieco większą skutecznością.
Pomimo różnic, każde badanie przebiega w podobny sposób. Za pomocą głowic magnetycznych wytwarzane jest pole, które przyciąga do siebie cząstki proszku. Badania magnetyczno-proszkowe MT przeprowadzone są w dwóch formach. Metoda magnesowania podłużnego polega na wytworzeniu biegunów w badanym elemencie, między którymi przebiegają linie pola. Z kolei przy magnesowaniu kołowym prąd przepuszczany jest przez przewodnik w otworze wewnątrz badanego elementu. Na badanym obiekcie nie tworzą się bieguny, a linie pola znajdują się wewnątrz elementu.
Ocena jakości badanego materiału polega na obserwacji układającego się proszku. Badanie magnetyczno-proszkowe MT kończy się porównaniem układu drobinek proszku na materiale. Dostrzeżenie różnic w układzie jest informacją o tym, że wewnątrz materiału występują wady. W miejscu uszkodzenia złączy spawanych widoczne jest rozproszenie proszku, co wynika z rozproszenia i niejednolitego przechodzenia pola przez wybrane miejsce.
Technic-Control Laboratorium Badań Nieniszczących – profesjonalne badania magnetyczno-proszkowe
Badania magnetyczno-proszkowe MT są dość proste do przeprowadzenia, jednak tylko osoby wykwalifikowane w badaniach nieniszczących potrafią we właściwy sposób odczytać uzyskane wyniki. Znają też zasady dotyczące ułożenia urządzenia wytwarzającego pole w stosunku do wad. Jeśli chcesz mieć pewność, że w Twoim przypadku badania MT są wykonane prawidłowo, wybierz Technic-Control Laboratorium Badań Nieniszczących.
Dlaczego właśnie Technic-Control Laboratorium Badań Nieniszczących? Pierwszym argumentem za wyborem naszego Laboratorium Badań Nieniszczących jest wykwalifikowana i doświadczona kadra pracownicza. Nasi specjaliści posiadają certyfikaty potwierdzające zdobycie odpowiednich kwalifikacji. Ponadto stale się rozwijają, poprzez uczestnictwo w kursach i szkoleniach. Pracownicy Technic- Control Laboratorium Badań Nieniszczących pozyskali doświadczenie na wielu obiektach przemysłowych, gdzie wykonywali badania nieniszczące. Znając wszystkie wymagania i normy, badania magnetyczno-proszkowe przeprowadzamy w szybki sposób. Uzyskane wyniki przedstawiamy w raporcie z badań MT.
Każde badanie magnetyczne wykonujemy wysokiej jakości wyposażeniem badawczym. To urządzenia cenione na całym świecie i z aktualnymi badaniami technicznymi. Pozwala to nie tylko na właściwe wykonanie badań, ale także pracę nawet w trudnych warunkach.
Badania magnetyczne MT złączy spawanych wykonujemy na zlecenie dużych zakładów przemysłowych i firm, a także mniejszych przedsiębiorstw. Jeśli chcesz poznać naszą dokładną ofertę, skontaktuj się z biurem obsługi klienta Technic-Control Laboratorium Badań Nieniszczących.