Badania wizualne VT

Badania wizualne spoin i materiałów – nieniszcząca metoda kontroli 

Jakość materiałów i wykonanych złączy spawanych często można ocenić gołym okiem. Profesjonaliści potrafią wychwycić zarówno różnice, co pozwala zlokalizować niezgodności. Badania wizualne VT to rodzaj nieniszczących metod kontroli jakości złączy spawanych. Są stosowane do wychwycenia niezgodności, które widoczne są na powierzchni.

Profesjonalne badania wizualne to bardzo powszechnie stosowana metoda oceny powierzchniowej różnych materiałów i wyrobów. Specjaliści prowadzący badania nieniszczące VT są wynajmowani przez wykonawców do oceny jakości materiału.

Z ich wiedzy korzystają również zleceniodawcy, którzy chcą potwierdzić jakość wykonanych złączy spawanych. Bardzo powszechne są badania wizualne złączy spawanych w miejscach trudnodostępnych. Ponadto metody badawcze mogą określić stan materiału po awarii, wypadku, a nawet poziom jego zużycia. 

Jeśli jesteś w jednej z wymienionych sytuacji i chcesz zlecić profesjonalne badania wizualne VT, skorzystaj z oferty Technic-Control Laboratorium Badań Nieniszczących. Jesteśmy firmą z wieloletnim doświadczeniem, a nasi inspektorzy mieli okazję pracować na największych obiektach przemysłowych. Wybierz profesjonalizm i zyskaj jakość potwierdzoną fachowymi badaniami wizualnymi VT.  

Najważniejsze cechy i sposoby przeprowadzania badania VT

Badania wizualne VT to najchętniej wybierany sposób kontroli jakości badanych materiałów i wyrobów. W przypadku zalecenia wykonania wielu badań właśnie metoda wizualna przeprowadzana jest w pierwszej kolejności. Wśród zalet badania wizualnego VT należy wskazać przede wszystkim jej nieinwazyjny charakter.

Istnieje kilka metoda badania wizualnego złączy spawanych. Podstawową z nich jest tak zwana kontrola „gołym okiem”. Eksperci oceniają jakość wykonanych złączy spawanych, pod kątem obecności niezgodności. Żeby przeprowadzić w ten sposób wizualną ocenę spoin, konieczne jest wyczyszczenie powierzchni z odprysków powstałych w czasie spawania. Powierzchnia nie może być pomalowana. Ponadto w obrębie spoiny musi być zapewniony dostęp. Kontrola jest skuteczna, jeśli odległość między wzrokiem inspektora i badanym elementem będzie nie mniejsza, niż 60 cm. 

Drugim rodzajem kontroli jest endoskopowe badanie wizualne VT złączy spawanych. To technika, którą zapoczątkowano w XIX wieku do kontroli wnętrza rur i podobnych przestrzeni. Początkowo stosowano rury z systemem zwierciadeł, które były wprowadzane wewnątrz obiektu. Obecnie lusterka zastępują profesjonalne endoskopy, gdzie obraz odczytują światłowody. Endoskopowe badania wizualne pozwalają ocenić grań spoiny, a także jakość rur i przewodów. Metoda pozwala też na badanie maszyn i urządzeń bez konieczności ich rozbierania. Zalecane są również przy prowadzeniu niektórych procesów produkcyjnych. 

badania wizualne

Co można sprawdzić za pomocą badania wizualnego?

Badania wizualne pozwalają wychwycić większość nieprawidłowości w spoinach i ocenić jakość badanych materiałów. Przede wszystkim w ten sposób można wychwycić wszelkiego rodzaju niezgodności w złączu spawanych. Jeśli montaż przeprowadzany jest nieprawidłowo i niezgodnie z dokumentacją, badanie wizualne również to wychwyci. Ponadto badanie wizualne VT, w przypadku złączy spawanych, może odkryć takie niezgodności, jak pęknięcia, podtopienia i widoczne pory. 

Badania wizualne VT są wykorzystywane także do wykrywania nieprawidłowości powstałych już w czasie eksploatacji elementu. Endoskop jest w stanie pokazać miejsca występowania korozji, pęknięć, zatorów i innych zmian niebezpiecznych dla użytkowanego elementu. 

Badania wizualne w Technic-Control Laboratorium Badań Nieniszczących – zaufaj specjalistom

Profesjonalne badania wizualne nie mogą być zlecane przypadkowym firmom jak i osobom. Konsekwencje wynikające z nieprawidłowego przeprowadzenia badania są tak ogromne, że do kontroli trzeba oddelegować osoby wyspecjalizowane w niniejszym zakresie.

W firmie Technic-Control Laboratorium Badań Nieniszczących zatrudniamy inspektorów, którzy posiadają certyfikaty i mogą przeprowadzać badania wizualne VT. Norma PN-EN ISO 9712 dotycząca badań wizualnych VT dokładnie określa wszystkie wymagania, jakie muszą spełniać osoby oceniające materiał badawczy. Zatrudniony zespół  w Technic-Control Laboratorium Badań Nieniszczących posiada znacznie wyższe kwalifikacje niż są wymagane i regularnie przechodzą badania wzroku.

Zlecenie kontroli jakości Technic-Control Laboratorium Badań Nieniszczących to gwarancja solidności i rzetelności. Wszystkie badania wizualne VT złączy spawanych wykonujemy bardzo sumiennie. Doświadczenie inspektorów będzie przydatne w czasie oceny takich złączy „gołym okiem”. W przypadku kontroli prowadzonej wewnątrz rurociągów i komór korzystamy z endoskopów. To najwyższej jakości sprzęt wykorzystujący wiązki światłowodowe. Po badaniu wystawiamy raporty z badań potwierdzające wyniki kontroli, wskazujemy na odstępstwa od normy i zalecenia. 

Jeśli chcesz zlecić badania wizualne VT w Technic-Control Laboratorium Badań Nieniszczących, zapraszamy do kontaktu. W bardzo krótkim czasie przyjadą do Państwa Nasi inspektorzy. Obsługujemy zakłady przemysłowe, branżę energetyczną, wydobywczą i stoczniową. Wykonujemy również badania dla mniejszych firm konstrukcyjnych i rzemieślniczych. Jeśli nie masz pewności, czy dana metoda badawcza jest odpowiednia do Twojego złącza spawanego, postaramy się Wam doradzić  i rozwiązać niniejszy problem już  na etapie rozmowy telefonicznej. Technic-Control Laboratorium Badań Nieniszczących to potwierdzona jakość wykonywanych badań. Już dziś zadzwoń do naszego biura obsługi klienta i umów się na badanie wizualne VT złączy spawanych.